Цими днями директор Центру спортивної медицини СумДУ Юрій Атаман в Університетській клініці зустрівся з почесними гостями: президентом Федерації легкої атлетики Туреччини Фатіхом Цинтімаром та державним тренером з легкої атлетики В'ячеславом Тиртишником. 

На зустрічі було обговорено низку питань з організації міжнародного співробітництва, актуальних проблем медичного забезпечення різних дисциплін легкої атлетики. Нами були представлені результати співпраці з Федерацією легкої атлетики України по проведенню поглиблених обстежень спортсменів, а також сумісних семінарів та конференцій. Було відмічено, що співпраця легкоатлетів з фахівцями-медиками Сумського державного університету мала вплив на істотне покращення результатів виступу національної збірної команди України з легкої атлетики. Саме 2018 рік виявився одним з найуспішніших для Національної збірної команди з легкої атлетики на міжнародній арені останнього часу, про що свідчать 7 здобутих медалей (з яких 2 золотих) на чемпіонаті Європи 2018 року у Берліні, а також 4 медалі (з яких 3 золотих) на літніх юнацьких Олімпійських іграх у Буенос-Айресі 2018 року. 

Високим гостям було представлено лікувально-діагностичні можливості обстеження спортсменів. Пан Фатіх Цинтімар отримав позитивні враження від роботи та матеріально-технічного забезпечення клініки і зауважив, що досвід Сумського державного університету по застосуванню гідрокінезіотерапії для фізичної реабілітації у спеціально призначеному басейні заслуговує на увагу та впровадження. 

7-8 листопада в Конгрес-центрі Сумського державного університету відбулася перша в Україні науково-практична конференція «Актуальні проблеми медичного забезпечення спорту високих досягнень». До організації заходу поряд із СумДУ долучилися Національний олімпійський комітет, Федерація легкої атлетики України та Національний антидопінговий комітет. Участь у конференції взяли провідні науковці, фахівці спортивної медицини, спортивні лікарі, тренери та спортсмени з майже усіх областей України.

Під час конференції директор науково-методичного центру спортивної медицини СумДУ Юрій Атаман представив досвід роботи зі спортсменами високих кваліфікацій та напрацювання університету в цьому напрямку. За словами директора Медичного інституту СумДУ Андрія Лободи, «ця конференція є унікальною для України, оскільки тут проходить спілкування науковців і практиків, які працюють у федераціях, антидопінговому комітеті, займаються питаннями спортивного харчування тощо. Матеріали конференції будуть корисними спортсменам, їх тренерам та колегам-науковцям».

Під час пленарного засідання учасники розглянули питання сучасних підходів до оцінки функціональної підготовленості спортсменів, застосування кардіопротекторів, хірургічного лікування травматичних ушкоджень м’язів, ролі магнітно-резонансної томографії у діагностиці, особливості харчування спортсменів у змагальному періоді та інші. Також учасники мали змогу відвідати майстер-класи провідного тренера-реабілітолога Національної збірної команди України з легкої атлетики Євгена Савченка та кандидата медичних наук, провідного фахівця науково-методичного центру спортивної медицини СумДУ Альбіни Жаркової.

Матеріали конференції

Спорт високих досягнень супроводжується значними викликами для організму та частими порушеннями фізіологічних процесів. Відомо, що сучасний підхід до діагностики патології у спортсменів полягає у ранньому її виявленні. Особливої актуальності це твердження набуває, коли йде мова про ускладнення з боку серцево-судинної системи. Нажаль існуюча модель надання діагностичних послуг зі спортивної кардіології не є оптимальною, оскільки щороку реєструються фатальні випадки як у любителів, так і спортсменів-професіоналів.

Враховуючи це, нами була запропонована модель поглибленого обстеження спортсменів-легкоатлетів з використанням 6-годинного Холтерівського запису ЕКГ, що дозволяє з набагато більшою точністю виявляти порушення проведення електричного імпульсу по міокарду та уточнювати їх значення для організму молодої людини. Зазначена методика не порушує звичайного тренувального розпорядку та є показаною в більшій мірі тім атлетам, у яких є сумнівні, з огляду на безпеченість, зміни ЕКГ та ЕхоКГ. 

На зборі Національної збірної з легкої атлетики у Чорноморську (Одеська область) під час освітнього семінару виступив директор нашого центру Юрій Атаман. Слід зазначити, що освітній напрям роботи нашого підрозділу останнім часом набув сильного поштовху - проводяться семінари відомих фахівців, майстер-класи, конференції. 

На даний час виокремити питання суто медичні під час підготовки спортсменів у більшості випадків не вдається. Проте, виникнення реального захворювання, як це відбувається у разі ГРІ, має рішучим чином змінювати підхід до планування тренувань, до визначення спортивної працездатності та функціонального стану. При цьому основними завданнями спортивного лікаря є: 1) інформування атлетів та тренерів про важливість самоконтролю та чесності у виказування скарг; 2) курація, лікування хворих з метою скорішого одужання, профілактики ускладнень; 3) інформування про заборонені WADA препарати, про небезпеку самолікування; 4) рання діагностика ускладнень та направлення до вузьких спеціалістів, стаціонару у разі потреби; 5) проведення мір по зупинці поширення інфекційної захворюваності в колективі.

Під час семінару всі бажаючі мали можливість задавати питання, проводилося анкетування, щодо досвіду ефективності використання засобів проти ГРІ: більшість опитаних вказали на противірусні засоби. Крім цього, на загальну думку учасників, переохолодження є важливим чинником розвитку застуди у атлетів.

04-05 жовтня у Одеському національному медичному університеті відбулася щорічна конференція з фізичної реабілітації та спортивної медицини, під час якої проходила зустріч обласних спеціалістів з лікувальної фізкультури та спортивної медицини. Цього року тематика заходу мала переважно кардіологічну спрямованість, піднімалися актуальні питання спортивної аритмології, хірургічного лікування гіпертрофічної кардіоміопатії, були представлені грунтовні виступи по метаболічним препаратам в спорті та значенню їх застосування у підготовчому та змагальному періоді.

Діяльність науково-методичного центру спортивної медицини представив його директор Юрій Атаман. Було зазначено, що отримані здобутки повязані з залученням різнопланових підрозділів не тільки медичного інституту, а й університету вцілому. Наявність потужних ІТ-підрозділів, розвинутих спортивних підрозділів, власної університетської клініки та відповідного кадрового та матеріально-технічного забезпечення дозволяє надавати послуги спортсменам на самому високому рівні.  

Під час зустрічей були обговорені можливі перспективи співпраці в умовах реформування охорони здоровя. Наші партнери були запрошені на науково-практичну конференцію з міжнародною участю, яку проводять сумісно Сумський державний університет, Національний олімпійський комітет України, Федерація легкої атлетики України та Національний антидопінговий центр.