8 лютого наш університет відвідали шановні колеги-викладачі з Національного університету фізичного виховання і спорту України, кандидати медичних наук Воробйова Анастасія Володимирівна та Беца Наталія Миколаївна. Мета їхнього візиту - вивчити успішний досвід СумДУ як у проведенні наукових досліджень у галузі фізичного виховання та спорту, так і організації всього спортивного напряму діяльності нашого університету. Зокрема науковців цікавила робота науково-методичного Центру спортивної медицини. 

Проректором з науково-педагогічної роботи Бріжатим О.В. було організовано ряд презентацій можливостей університету, у яких взяли активну участь професор кафедри фізичного виховання та спорту Сергієнко В.М. та директор нашого Центру Атаман Ю.О. Роботу Центру компютерної томографії представив його директор Терновенко О.А., лабораторії молекулярно-генетичних досліджень - асистент, к.м.н. Дубовик Є.І., електронної мікроскопії - професор, д.м.н. Ткач Г.Ф., бактеріологічної лабораторії - заступник директора медичного інституту з навчальної роботи, директор лабораторії Голубнича В.М. 

Було продемонстровано результати, отримані нашим Центром при роботі зі спортсменами-олімпійцями. Зокрема фахівці зацікавилися данними про те, наскільки корекція виявлених порушень може допомогти у покращенні якості життя молодих людей, у спортивній успішності. Нашими колегами було зазначено, що галузь спортивної медицини є надзвичайно перспективним напрямком у сучасній науці та потребує глибоких знань як з медицини, так і спортивної науки.

Спортсменки-науковці також були запрошені керівництвом нашого університету до Легкоатлетичного манежу, де відбувалися останні приготування до чемпіонату України з легкої атлетики в закритих приміщеннях. Окрім основної зали, директором манежу Бойко О.В. були продемонстровані сучасні тренувальні зали, навчальні аудиторії, приміщення для проведення конференцій та інтернет-аудиторії.  Візитери були вражені можливостями, які використовує наш заклад для розвитку всіх напрямів спортивної галузі. За результатами зустрічі було вирішено підтримувати та поглиблювати співпрацю.

В січні місяці директор Медичного інституту традиційно представляє трудовому колективу підсумки зробленого за рік. Цього року вперше Лобода А.М. в своїй доповіді зупинився на діяльності нашого, створеного восени, підрозділу. 

Починаючи з вересня, завдяки договору, підписаному з Національним олімпійським комітетом України, було проведено комплексне поглиблене обстеження 28 спортсменів Збірної команди України з легкої атлетики. Всім атлетам та їх тренерам були надані детальні рекомендації, щодо медичних аспектів забезпечення тренувального процесу, спортсменам, що потребували лікування чи реабілітації були надані відповідні послуги. Всього до роботи Центру було залучено 32 співробітники СумДУ, з них найбільш активну участь взяли співробітники кафедр фізичної реабілітації та спортивної медицини, внутрішньої та сімейної медицини. Згідно умов договору, розпочато роботу над створенням інформатизованої бази данних спортменів, вивчено особливості адаптації спортсменів до клімато-географічних умов. 

При виконанні роботи всього виконано 194 лабораторних та 438 інструментальних обстеження, 245 консультацій лікарів, 84 консультації спеціаліста психолога, надано 74 лікувально-діагностичні послуги. Всім спортсменам були підготовлені відповідні документи для допуску до участі у спортивній дільності, надано обмінні карти. Тим атлетам, що мали змогу проходити обстеження декілька разів, було розроблено план заходів для корекції виявлених порушень. Найчастіше виявлялялися патологічні зміни опірно-рухового апарату (травматичні та післятравматичні обмеження рухливості суглобів кінцівок, дорсалгічний синдром, зниження гнучкості нижніх кінцівок), серцево-судинної системи (нейроциркуляторна дистонія, артеріальна гіпертензія, порушення ритму та провідності серця, синдром ранньої реполяризації шлуночків), системи зовнішнього дихання (розвиток бронхообструктивного синдрому, застудні захворювання), органічні і функціональні зміни ШКТ (хронічний гастрит, дискінезії жовчовивідних шляхів, поліпи жовчного міхура), сечокам'яна хвороба, вегетативна дисфункція. 

Головний тренер з легкої атлетики Романюк Олександр Вікторович (група стрибків та багатоборства) позитивно оцінив якість послуг, що надаються нашим підрозділом, та зазначив, що спортсмени задоволені умовами створеними для обстеження та лікування-реабілітації.

21 жовтня до Сумського державного університету завітала комісія Міністерства молоді та спорту України у складі Державного секретаря Немчінова Олега Миколайовича, республіканського спортивного лікаря Горбаня Андрія Євгеновича, державного тренера України з легкої атлетики Тертишника В'ячеслава Григоровича. Сумісна нарада з високими гостями пройшла під головуванням проректора СумДУ Бріжатого Олександра Володимировича. В ній взяли участь також директор Медичного інституту Лобода Андрій Миколайович, начальник Управління молоді та спорту Сумської ОДА Лантушенко Дмитро Сергійович та директор Східного центру олімпійської підготовки спортсменів з легкої атлетики Корж Віталій Андрійович.

Під час наради директор Центру спортивної медицини Атаман Юрій Олександрович презентував його дільність, були обговорені напрямки співпраці між СумДУ та спортивним  державними установами. Окрема увага була приділена медичному супроводу спортсменів працівниками Центру, на загальну думку учасників заходу, якість його роботи відповідає державним стандартам у галузі спортивної медицини, а функціонуюча в університеті Клініка - самим сучасним вимогам до лікувально-профілактичних закладів. 

За словами представників влади, українська спортивна спільнота цінує ту увагу, яку приділяє наш заклад розвитку спорту в регіоні та державі: для спортсменів створено всі умови для перебування на зборах та змаганнях, забезпечено повноцінне харчування, умови для тренування, відновлення, фізичної реабітації тощо. Наш легкоатлетичний манеж в зимовий період року став практично безальтернативним варіантом проведення Чемпіонату України з легкої атлетики в закритих приміщеннях.

2 жовтня було ректором Сумського державного університету Васильєвом А.В. та заступником виконавчого директора ГО "Національний олімпійський комітет України" було підписано договір з надання послуг з розроблення та вдосконалення методики підготовки спортсменів національних збірних команд України щодо участі в Олімпійських іграх, Юнацьких Олімпійських іграх та інших міжнародних змаганнях за темою «Вдосконалення медичного забезпечення підготовки спортсменів-кандидатів для участі в Олімпійських іграх».

У рамках технічного завдання епередбачено проведення клінічних, лабораторних, фукціональних достіджень, вивчення впливу клімато-географічних умов на життєдіяльність спортсменів, інші дослідження, що можуть покращити методику підготовки спортсменів-олімпійців до престижних змагань. Виконання роботи доручено нашому Центру.

Разом з представниками Федерації легкої атлетики України було розроблено графік, за яким спортсмени можуть проходити заплановані обстеження без суттєвого порушення тренувального процесу. Окрім наукової та методичної складової, працівниками Центру готуються необхідні документи по допуску спортсменів до змагань, кожна молода особа має змогу задати питання лікарям-висококваліфікованим спеціалістам Медичного інституту з різних спеціальностей, за показами призначаються позапланові обстеження, курс лікування та реабілітації за потребою.

З метою медичного супроводу спортсменів, що включені до постійного (змінного) складу зазначеної державної установи, надання послуг на замовлення інших юридичних та фізичних осіб, відповідного поширення наукової, лікувально-діагностичної діяльності Медичного інституту СумДУ на діяльність в галузі медицини спорту наказом ректора Сумського державного університету Васильєва А.В. 19 жовтня у закладі створено науково-методичний центр спортивної медицини. 

Директором Центру призначено доктора медичних наук, доцента кафедри сімейної медицини Атамана Юрія Олександровича, заступником директора - асистента кафедри внутрішньої медицини Грека Андрія Володимировича. Центр функціонує на базі університетської клініки СумДУ, спільно використовуючи її наявну матеріально-технічну, лабораторну базу та кадровий потенціал. Для реалізації завдань діяльності Центру може залучатися наявна матеріальна база інших структурних підрозділів університету, перед усім кафедр та лабораторій Медичного інституту, у тому числі кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини, кафедри фізичного виховання і спорту, легкоатлетичного манежу СумДУ.

Основними напрямами роботи Центру слід вважати: проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень, спрямованих на пошук індивідуальних структурних, функціональних, біохімічних, молекулярно-генетичних та психологічних характеристик, які можуть забезпечити досягнення максимально можливих для кожного спортсмена результатів; розробку і впровадження науково обґрунтованих рекомендацій щодо методик підготовки спортсменів високої кваліфікації на підставі аналізу сучасних досягнень медичної науки і результатів власних наукових досліджень; медичний супровід відповідних спортсменів під час спортивних зборів і змагань, проведення заходів, що запобігають травмуванням і хворобам спортсменів, їх реабілітація.

Повний текст наказу.